GENIAALSUSEST JA LOLLUSEST: Mida tähendab “kohalik omavalitsus”? (1)

Erki Aavik

Üks hea tuttav, peaaegu et sõber, jäi hiljaaegu vanaduspuhkusele, pensionile. Ta võib seda endale lubada, seda jäämist, sest töötas maailma erinevais paigus õpitud erialal oma paar-kolmkümmend aastat ja siis õpetas seda teist samapalju aega heades ülikoolides, kah nii oma kolmes-neljas riigis, viimati Eestis.

Siia kolides õppis ta ära eesti keele, leidis endale töökast maamehest hea südamega elukaaslase (kes küll kahjuks mõne aasta eest manalateed läks) ja üleüldse – integreerus meie väiksesse omapärasesse ühiskonda ja kultuuri.

Kuna tegemist on looduslembese koerainimesega, siis oli tema otsus kindel, et pensionipõlve veedab ta linnast kaugel ja kui võimalik, siis mõnel saarel. Ja nüüd siis võttiski ta mind ühel päeval ülekuulamiseks ette.

Nimelt olevat ta leidnud meie kallil Saaremaal mitu paika, mis talle ostukõlbulikud tundusid, kuid edasi polnud asjad tema jaoks enam soodsad. Nimelt on tal aastate jooksul Saaremaale palju enam-vähem omaealisi ja -suguseid tuttavaid ja sõpru siginenud ning selgub, et nende külastamine on Saaremaal vähemalt ebamugav, keeruline ja peaaegu et võimatu. Minu tuttav ei taha autot juhtida ega omada ning lisaks on ta alal- ja kokkuhoidlik. Aga bussiga ühest külast teise sõit…

Mõned potentsiaalse uus-saarlase uuringu tulemused.

Vahemaa Karja–Kärla on 43 km. Bussiliinide teavituslehekülg peatus.ee käest saab teada, et sedapidi on võimalik sõita vaid teisipäeviti ja mõistagi vaid Kuressaare kaudu, sest Karja– Kuressaare buss sõidab küll E, T, K, N, kuid Kuressaare–Kärla selle eelmise liiniga sobiv sõit läheb vaid teisipäeviti ja reedeti, nii et ainuke ühine sõidupäev on teisipäev. Sõit võtab aega 1 tund ja 47 minutit, läheb Karjast lahti 16.23 ja lõpeb Kärlal 18.10. Tagasi saab järgmisel teisipäeval väljumisega 15.10 ja saabumisega 19.12. Nii et Kärlalt Karja täditütrele külla minnes peab ta arvestama, et nädala jagu…

Sama otsing Mustjala–Eikla: alla 30 km, E–R 2 tundi (14.50–16.50), Eikla–Mustjala aga… 6 tundi ja 5 min!!! 8.45–14:50 E–R.

No ja siis veel Pamma–Metsküla, autosõidukilomeetreid kas 15, 19 või 25 (asfalt) km. Bussisõit tipp-topp! – 27 minutit, aga… pead varakult ärkama ja veel laupäeval, sest buss läheb kella 7 paiku. Tagasi ei paku peatus.ee mingeid võimalusi.

Mõistagi leidub neist kohtadest Kuressaarde ja vastupidi veel mõni bussisõit, kuid ikkagi tähendab see palju rohkem tunde ja kilomeetreid autoomanikuga võrreldes. Huvitav oleks teada saada, kas see on lahendamatu probleem? Sõita naaberkülla ühissõidukiga ja enam-vähem otse? Suure ülesaarelise valla eelõhtul on see tähtis küsimus. Aga võib-olla iganenud, sest tuleviku saarlane, kust iganes, Mõegalt või Ansekülast, Kõrkverest või Veerelt, kasvab üles teadmisega, et kool on ainult Kuressaares, ühistegelased (COOP!) kasvatavad meid, et maaelu hoidmise loosungist hoolimata on pood (Kõrkvere!) ainult linnas, üldse on elu… kusagil kaugemal.

Peatselt valituks osutuvad ei pea sellepärast muretsema, sest järgmiste valimisteni püsivad nad ju niikuinii, kuid siis on meil juba palju tõsisemad küsimused.

Erki Aavik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 205 korda, sh täna 1)