Saare kütid taotlevad enim emise preemiat

Saare maakonna jahimehed on selle aasta kaheksa kuuga viinud veterinaar- ja toiduametile (VTA) 687 emise suguorganid, millega ollakse Eestis esikohal. 2016. aastal oli see number 959.

Seoses vajadusega vähendada sigade Aafrika katku (SAK) leviku tõttu oluliselt metssigade arvukust, hakkasid kütid möödunud aastast saama iga aastase ja suguküpseks saanud emise küttimise eest 100 eurot, millest 75 eurot maksab Euroopa Komisjon ja 25 eurot lisab riik. Üle ühe aasta vanuste emiste küttimise tõestuseks peab jahimees maakondlikku veterinaarkeskusse viima emise välissuguorganid.

Saaremaa jahimeeste seltsi juhatuse esimees Mati Tang ütles, et jahimehed võtavad seda asja tõsiselt. “Sigu on varasemaga võrreldes küll vähemaks jäänud, ent Muhus on neid kindlasti veel liiga palju,” märkis ta.

VTA maakondlikesse keskustesse toodi küttide poolt üle Eesti 2174 emise suguelundid ja VTA on jahiseltsidele praeguseks maksnud 217 400 eurot.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda ütles BNS-ile, et lepingud jahimeestega on sõlmitud selle aasta lõpuni ning aasta lõpus vaadatakse üle, kas neid pikendatakse, sõlmitakse uued või tehakse midagi muud.

“Metssigade populatsiooni ohjeldamise seisukohast on raha maksmine pigem efektiivne. Selleks, et teha põhjalikumaid järeldusi, peaks olema andmeid pikema aja kohta, et neid siis varasema olukorraga võrrelda,” sõnas Kalda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 354 korda, sh täna 1)