KÜLA LOOD: Külavanem Triin Arva elab televisioonijärgses maailmas (7)

Lussu, Tõru ja Tõrise külavanem Triin Arva peab televiisorivaatamist ajaraiskamiseks, sest alati leidub kodus targematki teha.

VABAÕHUETENDUS: Triin Arva eelistab telešõudele looduses viibimist ja askeldamist majapidamises.
MAANUS MASING


Saaremaa arenduskeskuse ettevõtluskonsultandina töötav Triin Arva kuulub nende inimeste hulka, keda Kanal 2 ja TV3 vabalevist lahkumine põrmugi ei kurvasta ja kelle pildikast neid kanaleid enam ka ei näita. “Põhimõtteliselt ma televiisorit ei vaata ja see on puhas juhus, kui ma teen kodus mingil põhjusel teleka lahti,” ütleb Arva, kelle telekas näitab praegu vaid ETV-d, ETV 2 ja ühte Prantsuse uudistekanalit.

Triinu sõnul võimaldavad tänapäeva erinevad meediakanalid maailmas toimuvaga päev otsa kursis olla ning pole mingit mõtet kõike televisiooni vahendusel veel kord üle vaadata. “Minu jaoks on see lagi, mille ma ära jõuan vaadata, AK uudised.”

Triin räägib, et tema elus pole lünki, mida teleseriaalide intriigid peaksid kuidagi korvama, vaid tal on oma elu, mida elada. “Eile käisin metsas pohlal ja kui ma juba tulen metsast marjadega tagasi, siis mu ülejäänud päev kulubki moosikeetmisele,” toob ta näite. Maakoha majapidamises vajab alatasa midagi tegemist ning televiisori ees lösutamine on viimane asi, mida endale lubada. Isegi rahvusseriaali “Õnne 13” austajat pole temast saanud, vaid mõnda osa on ehk silmanurgast jälgitud. Telekavaatamine ajaviiteks tuleb kõne alla vaid juhul, kui ilm on väljas olemiseks liiga külm või sajune. “Linnainimesel on pigem see, et kui ei ole telekanaleid, siis tal on igav – mulle piisab sellest, kui majal on aknad, ja kui on soov liikuvat pilti näha, vaatan aknast välja.”

Üks asi, mille näitamise eest rahvusringhääling Triinu käest kiita saab, on helilooja Arvo Pärdist tehtud filmi näitamine, mis oli eetris kaks korda. “Vaatasin mõlemal korral, sest see oli tõsiselt hea film. Käisin seda isegi veel kinos vaatamas.”

Külavanema amet Triinule täitsa meeldib, sest tegelikult leidub külavanema ja nõustaja rollis mõndagi sarnast. Kui inimesel on probleem, siis pöördub ta sageli esmalt külavanema poole.

Tihti toovad inimesed põhjuseks, et nad ei julge valda minna ega oska oma muret vallaametnikele arusaadavalt seletada. “Vahel on ka nii, et inimesel on lihtsalt soov suhelda, siis ei olegi vaja valda minna, vaid ta räägib lihtsalt oma jutud ära,” märgib Triin Arva.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 247 korda, sh täna 1)