Kopsukabinetis algavad õevastuvõtud

Kuressaare haigla alustab novembri algusest iseseisvaid õevastuvõtte kopsuhaiguste erialal.

Vastuvõtule on oodatud hingamisteede haigusi ja kroonilisi kopsuhaigusi põdevad inimesed. Vastuvõtud on mõeldud nii neile, keda vaevavad allergia ja astma, kui ka tuberkuloosivastase BCG-vaktsiiniga immuniseerimata inimestele. Samuti on oodatud patsiendid, kes saavad ravi automaatse püsiva positiivrõhu aparaadiga ehk CPAP-ravi ning inimesed, kel on või on olnud kontakt tuberkuloosihaige(te)ga.

Muu hulgas annab õde Ruta Kamp nõu uneaegsete hingamishäirete korral arsti määratud koduse ravi suhtes. Õde õpetab kasutama CPAP-raviaparaati ja kontrollib selle rõhku. Tema ülesanne on ka andmete allalaadimine ja analüüs, tarvikute väljavahetamine ja kontroll ning raviarsti teavitamine patsiendi jälgimisperioodil ilmnenud asjaoludest.

Samuti teeb õde tuberkuliiniproovi ehk Mantoux´ testi lastele, kes on tuberkuloosivastase vaktsiiniga immuniseerimata. Allergia korral tehakse naha torketest ehk prick-test ja hinnatakse tulemusi.

Õde annab infot haiguse olemuse kohta, õpetab patsienti oma enesetunnet ja terviseseisundit jälgima, juhendab hingamistehnikate ja -harjutuste alal, õpetab raviminhalaatorite kasutamist ning selgitab regulaarse suuhügieeni tähtsust. Patsiendid ja nende lähedased saavad nõu küsida ka telefonitsi.

“Saaremaa elanike jaoks parandab iseseisev õevastuvõtt teenuse kättesaadavust,” ütles SA Kuressaare Haigla juhatuse liige Märt Kõlli. “Ehk vähenevad seetõttu ka tervise pärast mandrile tehtavad sõidud.”

Vastuvõtule pöördumiseks on tarvis perearsti või eriarsti saatekirja. Visiiditasu õe vastuvõtul maksma ei pea. Vastuvõtule saab registreerida Kuressaare haigla registratuuris või registratuuri telefonil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 577 korda, sh täna 1)