Valimisliit Saarlane tahtis nelja silma all läbirääkimisi (59)

Saaremaa valimiste võitja Madis Kallase plaan luua laiapõhjaline koalitsioon kohe vedu ei võtnud. Esimesel kohtumisel soovis valimisliit Saarlane eraldi kokkusaamisi.

ESIMEST KORDA ÜHISE LAUA TAGA: Madis Kallase kutsel said eile maavalitsuse saalis esimest korda koalitsiooni moodustamiseks kokku (vasakul) Mihkel Undrest, Aivar Aru, Kalle Laanet, Helle Kahm, Jaanus Tamkivi ja (paremal) Jaanis Prii, Tambet Kikas, Mart Mäeker, Kalmer Poopuu ja Mart Maastik. Ajaloo tarbeks jäädvustab kohtumist Margus Muld rahvusringhäälingust.
MAANUS MASING

Pühapäeva õhtul ütles võitja Madis Kallas, et tema soov oleks luua laiapõhjaline koalitsioon. Selleks pakkus ta välja, et 10 kohta saanud SDE, 8 kohta saanud Reformierakond, 8 kohaga valimisliit Saarlane ja 3 kohta saanud Keskerakond kohtuvad esmaspäeval kell 16. Kaks kohta saanud EKRE-t esialgu kohtumistele ei kaasatud.

Valimisliidu Saarlane esindajad, kes pühapäeva õhtul sotside valimispidu külastasid, tahtsid küll hakata eraldi kohe läbi rääkima, kuid Kallas sellega nõus ei olnud. Saarlase esindajatel ei jäänud muud üle kui võitja plaaniga leppida.

Esmaspäeval kogunesid maavalitsuse saali Madis Kallas, Jaanis Prii ja Tambet Kikas (SDE), Kalle Laanet, Helle Kahm ja Jaanus Tamkivi (RE), Mart Mäeker, Mart Maastik ja Kalmer Poopuu (Saarlane) ning Mihkel Undrest ja Aivar Aru Keskerakonnast.

Madis Kallas ütles läbirääkimistelt väljudes, et Saarlase palvel otsustati jätkata SDE-ga kohtumisi eraldi. Kohtutakse häälte saamise järjekorras esmalt Reformierakonnaga ja seejärel Saarlasega. Kolme kohaga Keskerakond jäi hetkel ootele. Neil Kallase plaanile vastuseisu ei ole. “Meie tulime laua taha ühtset Saaremaad looma,” ütles Mihkel Undrest. Võimalike erimeelsuste tekkides võib seega tõeks osutuda valimiste õhtul Enn Eesmaa poetatud repliik, et Keskerakonnast võib nendel valimistel kaalukeel saada.

“Olen veidi pettunud ja ei suuda mõista, miks ei võiks koalitsiooni teha vastupidiselt levinud viisidele,” märkis Kallas. Samas ütles ta, et nii mõnelgi laua taga istujal on temast rohkem poliitikas olemise kogemusi ja neid ta usaldab.

“Asjad on vaja selgeks rääkida,” lausus eraldi vestlusi soovinud Saarlase esinumber Mart Mäeker. Mis asjadega tegu on ja millised olid võimalikud erimeelsusi tekitanud küsimused, Mäeker kommenteerida ei soovinud. Oma sõnul ei ole ta muutnud ka oma pühapäeval Saarte Häälele öeldud arvamust, et laiapõhjaline koalitsioon on hea mõte.

Reformierakondlane Kalle Laanet ütles pärast kohtumist, et kõik on veel lahtine. VL Saarlane soovis tema sõnul eraldi vestlusi ja seda neile ka võimaldati. Selge on see, et kõikide ees ei taheta avalikult oma soovidest rääkida.

“Kõik on detailides. Väga paljud inimesed on seadnud endale teatud eesmärgid ja ootused seoses uue valla tekkega. Need võivad saada takistuseks. Näiteks töökoht,” selgitas Laanet ERR-ile antud intervjuus, millised takistused võivad suure koalitsiooni loomisel ees olla. Teadupoolest on just Saarlase nimekirjas kõige enam vallavanemaid, kes üsna pea töökohast ilma jäävad, kuid hea valimistulemus annaks nagu lootust leida poliitiline ametikoht ka uues vallas.

Kauaaegne riigikogu liige ja linnavolikogu liige reformierakondlane Jaanus Tamkivi märkis, et sellised kohtumised on igati demokraatlik protsess.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 4 134 korda, sh täna 1)