Mis muutub maksusüsteemis pensionäride jaoks? (6)

Tuleva aasta 1. jaanuarist rakendub kõikidele tuludele üldine maksuvaba tulu määr 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus ning sellega seoses kaob ära täiendav maksuvaba tulu pensionidele ja tööõnnetushüvitistele.

Nagu kõigil teistel, sõltub ka töötavatel pensionäridel maksuvabastus tulu suurusest ning võib juhtuda, et maksuvabastust enam ei olegi.

Näiteks kui pensionär saab 2018. aastal vanaduspensioni 416 eurot kuus ja käib tööl brutotasuga 1000 eurot kuus, hakkab tema maksuvabastus nende kahe tulu põhjal olema 380 eurot kuus. Tänavu oli tema maksuvabastus kokku 416 eurot kuus.

Kui töötav pensionär pole sotsiaalkindlustusametile maksuvaba tulu rakendamiseks avaldust esitanud, kuulub tema pension järgmisel aastal maksu alla alates esimesest eurost.

Töötav pensionär saab valida, kas esitab avalduse kuni 500 euro ulatuses maksuvabastuse saamiseks tööandjale või sotsiaalkindlustusametile. Kui pensionär on juba esitanud tulumaksuvabastuse avalduse sotsiaalkindlustusametile ja soovib, et ka edaspidi rakendataks tema pensionist tulumaksuvabastust, siis ta uut avaldust esitama ei pea.

Töötav pensionär võib taotleda maksuvabastust väiksemas määras, näiteks 100 või 200 eurot kuus. Igas kuus võib ta uue avalduse esitada, paludes oma maksuvabastust arvestada teistmoodi.

Mittetöötaval pensionäril, kes on juba varem esitanud sotsiaalkindlustusametile avalduse maksuvaba tulu arvestamiseks, muutub automaatselt maksuvabaks pension 500 euro ulatuses.

Seni arvestati pensionäri pensionilt täiendav maksuvabastus 236 eurolt kuus automaatselt, ilma avaldust esitamata maha. Uuest aastast hakatakse aga neil pensionäridel, kes ei ole maksuvabastust taotlenud, automaatselt rakendama tulumaksu alates pensioni esimesest eurost.

Näiteks kui pensionär pole esitanud maksuvaba tulu arvestamiseks avaldust, saab ta tänavu 450-eurosest pensionist kätte 407,20 eurot kuus (maksuvaba on 236 eurot kuus). 2018. aastal kuulub tema pension täies ulatuses alates 1. jaanuarist maksustamisele ja ta hakkab saama pensionist kätte 360 eurot kuus.

Seega peaksid mittetöötavad pensionärid, kes ei ole sotsiaalkindlustusametile siiani esitanud tulumaksuvaba osa arvestamise avaldust, avalduse esitama, kui soovivad, et nende pensionilt 2018. aastal tulumaksuvabastust rakendataks.

Kui inimesel (ka pensionäril või töötaval pensionäril) tekib oota­matult täiendav uus sissetulek (näiteks maatüki müük vms), võiks ta oma tulud ümber arvestada ja esitada tööandjale või sotsiaalkindlus­tusametile uue avalduse, et vähendada oma igakuist mak­suvaba tulu arvestust või maksuvabastusest üldse loobuda.

Vastasel juhul tuleb tal enam saadud summa aasta pärast maksu- ja tolliametile tagasi maksta. Sest kõik aastased sissetulekud – töötasu, vara müük, pensionid – liidetakse kokku ja tulumaksuvabastus arvestatakse kogu summa pealt.

Pensionär, kel on sotsiaalkindlustusametisse tulumaksuvabastuse avaldus esitamata, saab selle esitada alates 1. detsembris internetipor­taalis eesti.ee; e-postiga aadressil info@sotsiaalkindlus­tusamet.ee; postiga, saates avalduse aadressil Endla 8, Tallinn; klienditeenindustes üle Eesti.

Need, kes ei plaanigi hakata oma sissetulekuid arvestama ega esita kuhugi avaldusi, saavad enam võetud tulumaksu 2019. aastal tuludeklaratsiooni esitades tagasi – see kehtib nii töötavate inimeste kui ka pensionäride kohta.

Allikad:
Maksu- ja Tolliamet, Sotsiaalkindlustusamet, Maaleht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 783 korda, sh täna 1)