Riik plaanib pensionireformi

Pensionireformiga on kavas muuta pensioni arvutamise valemit ja siduda alates 2027. aastast pensioniiga keskmise oodatava elueaga.

Sotsiaalministeeriumis valminud eelnõu järgi on riikliku vanaduspensioni valemit plaanis muuta 2021. aastast. Uue valemi järgi hakkavad inimesed töötasu suurusest sõltuva kindlustusosa asemel edaspidi koguma töötatud aastatest sõltuvat staažiosa. Täielikult mindaks staažiosale üle 2037. aastast.

Sellele eelneval üleminekuperioodil kogutaks aga pool kindlustusosa ja pool staažiosa. Seetõttu jääb suurema osa praeguste pensionikogujate I samba pension sõltuma palgast – juba kogutud ja enne 2037. aastat kogutavaid palgast sõltuvaid kindlustusosakuid arvestatakse pensionivalemis ka edaspidi. Seos palga suurusega säiliks teise ja kolmanda samba kaudu.

Sotsiaalministeeriumi hinnangul muutuks pensionisüsteem 2021. aastast ka paindlikumaks: inimesed saavad valida endale ise sobivaima aja pensionile minekuks, võtta pensioni välja osaliselt või oma pensioni maksmise soovi korral peatada, ilma et nad kokkuvõttes rahaliselt kaotaksid.

Muudatused pensionivalemis ei puuduta praegusi vanaduspensionäre ega juba kogutud kindlustusosakuid, paindlikku pensionit saavad aga kasutada kõik soovijad.

Eelnõu järgi on pensioniiga keskmise oodatava elueaga seotud 2027. aastast.

Ministeeriumi põhjendusel on pensionisüsteem niimoodi kooskõlas demograafiliste arengutega ja rahvaarvu vähenedes on võimalik maksta praegusega samaväärseid pensione.

Aastatel 1970–1982 sündinutele avatakse taas teise sambaga liitumise võimalus.

Minister Kaia Iva sõnul saab Eesti nende muudatuste tulemusel pensionisüsteemi, mis koosneb töötamise pikkusest sõltuvast solidaarsest esimesest, palga suurusest sõltuvast teisest ja vabatahtlikust, samuti inimese panusel põhinevast kolmandast sambast.

Reformiga seotud arutelusid on peetud Eesti ametiühingute keskliidu, teenistujate ametiliitude keskorganisatsiooni ehk TALO, Eesti tööandjate keskliidu ja Eesti koostöö koguga. Huvigruppide ja teiste ministeeriumide tagasiside tähtaeg on 28. detsembril.


KOMMENTAAR:
Katse toita kogu Maarjamaa rahvas ära kahe leiva ja kolme kalaga

Aivar Sõrm, majandushuviline:

Tulevikku vaadates tundub mõistlikul tasemel riigipensioni tagamine olema samaväärne katsega toita kogu Maarjamaa rahvas ära kahe leiva ja kolme kalaga.

Meie rahvastik vananeb ja väheneb tohutu kiirusega, täna peab kahe töötegija toimetamisest tekkima üks pension, ülehomme on see suhe 1:1-le. Naftat ja kulda meie maapõues ei leidu, seega ei tasu nende proportsioonimuutuste juures unistadagi väärikast vanaduspõlvest puhtalt riigipensioni toel. Kuidagi äraelamiseks jagub seda ehk ka tulevikus, aga ei midagi rohkemat.

Kindlasti on reformid tuleviku mõttes vajalikud, ent nende mõju jääb piiratuks. Seega on ainuke mõistlik lähenemine vanaduspõlve ettevalmistamiseks rajada aktiivses tööeas endale täiendavaid pensionisambaid, ühel, teisel või kolmandal viisil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 549 korda, sh täna 1)