Sõrve lüpsja propagandamasinas (15)

32 aastat tagasi Sõrvest Moskvasse Nõukogude Liidu kõige tähtsamale sündmusele Eestit esindama saadetud noor lüpsja Marju Õitspuu (Lepik) ei tea siiamaani, miks just tema propagandarinde eesliinile saatmiseks välja valiti.

MOSKVAST TAGASI: NLKP 27. kongressile Eestist valitud delegaatide vastuvõtt Balti jaamas. Esiplaanil kongressi delegaat, Sõrve sovhoosi lüpsja Marju Õitspuu.
GEORGI TSVETKOV / RAHVUSARHIIVRingvaade “Nõukogude Eesti” aastast 1986. Kaamerad ja mikrofonid on kogunenud Balti jaama. Taustal mängib puhkpilliorkester. Moskvast saabuvad rongiga Nõukogude Liidu Kommunistliku Partei (NLKP) XXVII kongressi delegaadid. Reporter küsib, mis mõtetega naaseb lüpsja Marju Õitspuu tagasi kodumajandisse. “Üks hea mõte jäi meelde: kui tööle lähete, ärge südametunnistust koju unustage,” ütleb naine telekaamerate ees.

Pidi minema

Nüüd postiljoniametit pidav Marju Lepik ütleb, et tegelikult oli see olukord üsna õudne. Ta ei osanud vene keelt peaaegu üldse ja Moskvas ei saanud ta seega kõigist neist juttudest suurt midagi aru. “Tagasi tulles pidin teistele rääkima sellest, millest ma ise aru ei saanud,” naerab Marju 32 aastat hiljem oma köögilaua taga istudes. Eriti kummaliseks kiskus olukord siis, kui ta pidi neid asju rääkima vene sõjaväelastele vene keeles.

Iga viie aasta tagant toimuv NLKP kongress oli Nõukogude Liidu tähtsaim sündmus. Seal valiti uhke näitemängu käigus parteijuhte ja pandi paika edasised plaanid. Oma ajastu kontekstis oli see ülioluline üritus…

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 587 korda, sh täna 1)