Karin Närep: valla arengus on oluline roll ettevõtlusel

Sel nädalal Saaremaa vallavalitsuse arendus- ja kommunikatsiooniosakonna juhatajana tööle asunud Karin Närep leiab, et töö Eesti suurimas vallas on just selline väljakutse, mille nimel pea 24 aasta järel kodusaarele naasta.

TAGASI SAAREMAAL: Karin Närepi juhitav osakond tegeleb arendusprojektide, tervisedenduse ja kommunikatsiooniga ning saarlasena on ta siinsete oludega hästi kursis.
Kristiina Maripuu“Olen Saaremaal sündinud ja kasvanud, siin on mu ema, vanaema ja teised sugulased ning ka Tallinnas elades olen end Saaremaa asjadega kursis hoidnud,” annab Karin Närep mõista, et Saaremaa on tema jaoks alati olulisel kohal olnud.

Pärast Saaremaa ühisgümnaasiumi lõpetamist jätkas ta õpinguid Tallinna pedagoogikaülikoolis haldusjuhtimise erialal. Aastatel 2000–2001 töötas ta majandusministeeriumis avalike ja välissuhete osakonnas peaspetsialisti ja hiljem ka avalike suhete talituse juhatajana ning viimased 16 aastat rahandusministeeriumis: 2001–2004 riigieelarve osakonnas riigistruktuuride talituse juhatajana, 2004–2008 halduspoliitika osakonnas nõuniku ja hiljem riigihalduse talituse juhatajana, 2008–2009 riigihalduse osakonnas nõuniku kohusetäitjana ning 2009–2011 samas osakonnas nõunikuna ja alates 2011. aastast kuni siiani arendusosakonna juhatajana.

Kui pole tööd, pole ka inimesi

“Olen läbi aastate siin pakutavaid töökohti jälginud ja ilmselt on mingi kibelus ikka olnud,” tunnistab Närep ja lisab, et niisugune muutus mõjutab kogu peret. Kuna peres kasvab sügisel 1. klassi minev laps, oli aeg selliseks otsuseks nüüd õige. “Loomulikult on töötamine Eesti suurima valla heaks põnev väljakutse. Kahju on, et Saaremaa on järjest tühjemaks jäänud, ja minus on missioonitunnet, et selle takistamiseks ka ise midagi ära teha,” ütleb ta. “Hiljuti oli meil ministeeriumis küsitlus, et kus soovitakse kas või teatud aeg nädalas töötada ja Kuressaare oli Tartu ja Pärnu järel kolmandal kohal,” märgib ta, viidates, et Saaremaal on nii töö- kui ka elukeskkonnana kindlasti potentsiaali.

Oma senisele tööle tagasi vaadates tõdeb Karin Närep, et tal on olnud hea võimalus algatada ja juhtida suuri ja huvitavaid projekte, kaasates ka teisi riigiasutusi. Näiteks oli ta seotud Eesti eesistumisega Euroopa Liidu Nõukogus. “Olen saanud palju tegeleda ka rahvusvahelise suhtlusega ja see pool peaks ka Saaremaa vallal hästi tugev olema.”

Saaremaad saab tema sõnul vaadelda mitme erineva nurga alt. “Üks on nn turistide Saaremaa, mis näeb hea välja ja kuhu on mõnus tulla, kuid peaksime mõtlema, kuidas Saaremaad paremini pildile tuua, sest ka teised Eesti kohad on tugevalt oma kujundit loomas,” räägib ta. “Teiselt poolt on oluline küsimus, millistena me paistame ettevõtjatele ja investoritele, ja just sellele tahaksin oma töös tähelepanu pöörata. Selge on, et kui siin töökohti ei ole, siis ei ole ka inimesi,” ütleb ta kokkuvõtvalt. “Ajal, mil inimesed ei ole enam oma töölaua küljes kinni, tuleb soodustada ka kaugtöövõimalusi ning sageli on just sellised töökohad kõrge lisandväärtusega.”

Närepi sõnul tuleb ettevõtluse pool ka valla arengukava koostamise käigus kaardistada ja just sellest lähtuvalt, et mida on kohalikul omavalitsusel ja riigil omalt poolt võimalik teha – suure valla positsioon eestvedajana on nüüd oluliselt parem. “See on hästi positiivne aspekt, et meil on väga suur vald, ja mulle tundub, et ka keskvalitsus on meie ideedele avatud.”

Ees on suured ülesanded

Karin Närep toob esile, et Saaremaa senised omavalitsused on arendusprojektide puhul olnud väga edukad. “Kui vaatasin 2016. aasta statistikat, siis kõige rohkem euroraha inimese kohta oligi tulnud Saaremaale. Uus suur omavalitsus annab Saaremaale väga hea perspektiivi ning see, et vallavalitsus on valmis uuteks projektideks ja algatusteks, on hästi suur pluss,” leiab Närep.

Otsene kasu arendus- ja kommunikatsiooniosakonna tööst jõuabki inimesteni tänu erinevatele projektidele. “Projektide elluviimisel on positiivne mõju ka ettevõtluse arengule ja sellega kaasnevad omakorda uued töökohad, paremad palgad, kõrgema lisandväärtusega tööd, samuti paranevad projektide toel avalikud teenused ja taristu jm. Meie osakonna töö ongi tuua arendusprojektide läbi Saaremaale täiendavat ressurssi,” selgitab ta. Projektide ampluaa on väga lai, ulatudes hajaasustuse programmist renoveeritud lasteaedade ja koolideni ning arvestades, et maavalitsust enam pole, tuleb projektide ja programmide puhul ka need ülesanded üle võtta.

“Terve see aasta on veel selline paikaloksumise aasta, aga juba on meil ka hästi suured ülesanded ja kohe algab Saaremaa valla arengukava koostamine. See ei ole lihtsalt ühe paberi tegemine, vaid paneb hästi selgelt paika suunad, kuhu me järgmise kümne aasta jooksul läheme, ja sellest oleneb, millised on rahastamisvõimalused,” toonitab ta.

Karin Närep tunneb heameelt, et saab uues ametis teha tööd, mis on inimestele lähemal. “Ministeerium on siiski selline natuke kauge ja abstraktne ning eesootavast tööst on ka käega katsutav kasu. Riik on õpetamise ja koolitamise läbi minusse väga palju panustanud ja nüüd saan neid teadmisi rakendada kohaliku omavalitsuse tasandil.” Oma töös ootab ta palju suhtlemist, mis võimaldab luua kõikvõimalikud koostöövõrgustikud.

Kristiina Maripuu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 144 korda, sh täna 1)