Natura hüvitist saab küsida vaid elektrooniliselt

Sellest aastast saab Natura hüvitist taotleda vaid elektrooniliselt. Metsaomanikel tasub juba praegu veenduda, et ID-kaart koos paroolidega või mobiil-ID oleks töökorras.

Aasta alguses teatas maa­eluministeerium, et 2018. aastast saab otse- ja üleminekutoetusi taotleda vaid PRIA e-teenuse keskkonna (e-PRIA) kaudu. Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul lähtuvad muudatused avalike teenuste arendamise eesmärgist osutada teenuseid kiiresti ja võimalikult väikese halduskoormusega.

Piirangute eest hüvitis

Põllumajandustoetuste kõr­val muutus elektrooniliseks ka tuhandetele metsaomanikele makstava Natura hüvitise taotlemine.

Metsaomanikud saavad küsida hüvitist looduskaitseliste piirangute tõttu saamata jääva tulu eest Natura 2000 võrgustiku alal piiranguvööndis, sihtkaitsevööndis ja projekteeritaval alal ning sihtkaitsevööndis väljaspool Natura 2000 ala.

Eelmisel aastal küsis piirangute eest hüvitist 5656 metsaomanikku. Kõige rohkem oli hüvitise taotlejate seas metsaomanikke, kelle mets asus Saare-, Harju- või Võrumaal. Natura toetusõiguslikke alasid on kokku enam kui 88 000 hektaril, kõige enam Harju-, Võru-, Valga- ja Pärnumaal. Tänavu on toetusmeetme eelarve 4,32 miljonit eurot, Erametsakeskus ootab taotlusi 4.–23. aprillini.

Juba mullu esitati kolmveerand Natura hüvitise taotlustest e-PRIA kaudu. Kuna e-teenus täidab taotluse automaatselt metsaomanikule kuuluvate toetusõiguslike aladega, säästab see taotlejat kaartidelt andmete otsimisest ja ümber kirjutamisest. Omanik saab vajadusel pindala korrigeerida ja metsaalasid juurde lisada. Puuduoleva ala lisamiseks piisab e-PRIA portaalis katastritunnuse sisestamisest, süsteem leiab ala kaardilt üles ja lisab ise taotlusesse kaardilt saadud metsaala numbri, ala pindala ja kaitsevööndi info.

ID-kaart või mobiil-ID

E-taotlust ei ole võimalik esitada ilma toimiva ID-kaardi ja paroolideta või mobiil-ID-ta. Kuigi Natura hüvitise taotlusvoor on alles aprillis, soovitab Erametsakeskus taotlejatel juba praegu veenduda, et elektroonilised autentimisvahendid oleksid töökorras. Alles aprillis tegutsema asudes võib vajalikuks osutuda uue ID-kaardi taotlemine.

Kui ID-kaardi sertifikaadid nõuavad uuendamist, on seda kõige mugavam teha oma arvutis. Selleks tuleb vajalik tarkvara veebilehelt installer.id.ee alla laadida ja järgida juhiseid.

Kui kauguuendamine mingil põhjusel ei õnnestu või ei ole võimalik seda ise teha, saab ID-kaarti uuendada politsei- ja piirivalveameti (PPA) teenindustes. Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab uuendada 31. märtsini, pärast seda tuleb ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks taotleda PPA-lt uus kaart.

Abistajaid jätkub

20. märtsil toimub Kuressaare ametikooli konverentsiruumis Natura hüvitise taotlemise teemal infopäev, kus hüvitise taotlemise tingimusi selgitavad Erametsakeskuse töötajad. Lisaks tutvustab keskkonnaamet looduskaitse korraldust ja jagab juhiseid, kuidas endale kuuluvas metsas seatud piirangute kohta rohkem infot saada. Täpsem info siit: http://www.eramets.ee/uudised/martsis-toimuvad-natura-huvitise-infopaevad/. Metsatoetuste taotlemisel saab abi küsida kohalikest metsaühistutest või Erametsakeskuse töötajatelt.

Saare maakonna metsaomanikke abistab hüvitise taotlemisel ka kohalik metsaühistu Saaremaa Metsaühing.

Kokku on looduskaitsealuseid maid, millele omanikud Natura hüvitist küsida saavad, veidi enam kui 88 000 hektaril. Saare maakonnas asub 11% (9555 ha) Natura toetusõiguslikest aladest.

Erametsakeskus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 71 korda, sh täna 1)