JUHTKIRI: Halvad külalised

Heljo Männi lasteluuletust pisikesest Peetrist ja tippe-täppe kaasa toonud pahadest leetritest oskavad ilmselt paljud praegustest lapsevanemaist ja vanavanemaist lausa une pealt tsiteerida.

Nii mõnigi praegustest täiskasvanutest on selle, luuletaja poolt halbadeks külalisteks nimetatud tõve omal nahal läbi põdenud. Vedas sel, kel see eriti nakkav haigus tüsistusi kaasa ei toonud.

Kuigi leetrid on väga kergesti nakkav haigus, leidub neid, kes ei pea vajalikuks end ja oma lapsi selle vastu vaktsineerida. Sest tõenäosust nakatuda peetakse väga väikeseks kui mitte lausa olematuks. Piisab aga kohtumisest ühe nakatunuga, kui viirus hakkab jõudsasti levima nende seas, kel kaitse nõrk või kes lausa vaktsineerimata jäänud.

Leetrid on justkui midagi häbenemisväärset – isegi kui sümptomid tõvele viitavad, ei taheta tipi-täpiviirusesse nakatumist uskuda ega tunnistada. Ka siis, kui kuuldus Valjalas levivatest leetritest möödunud reedel Saarte Hääle toimetusse jõudis, ei kippunud keegi selle paikapidavust kinnitama, pigem ümber lükkama. Eilne päev tõi aga kinnituse: Saaremaal levivad tõesti leetrid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 469 korda, sh täna 1)