
Autor: Erakogu ja Irina Mägi
Reedel, 22. juuni õhtul, kella 16 ajal vajati päästjaid Saaremaal, Endla külas, kus hoone põles lausleegiga. Esialgsetel andmetel sai tulekahju alguse garaažist.
Viie lapsega pere vajab kodu taastamiseks abi. Täpsem info selgub esmaspäeval, kuid pereema Karmen Kupitsa sõnul vajavad nad kindlasti ka mööblit.
Kes soovib paljulapselist perekonda raskel ajal rahaliselt toetada, siis võib teha ülekande arveldusarvele EE362200221018924782, Karmen Kupits ning selgitusse sõna “tulekahju”. Samuti võib Karmen Kupitsale kirjutada sotsiaalmeedia Facebook sõnumitesse, ning juba täpsemalt kokku leppida.
Kas kuidagi aidata oleks võimalik?
Meiegi oleme valmis igati aitama,ka elukohaga! Ootame teavet.
Uhke pildigalerii asemel palun andke teada, kas ja millist abi perel on vaja.
Traagiline galerii ehk tralerii.
Viimasele: hea sõna leiutasid.
Karmen Kupits EE362200221018924782
Selgitusse tulekahju.
E
Kas oli kindlustatud?
Olla olnud jah
Seekord põles siis lausleegiga, mitte lahtise leegiga nagu pritsumehed ja tindisolkijad armastavad sageli väita. Kui midagi põleb lahtise leegiga, siis tahan mina küsida, et kas midagi põleb siis ka kinnise leegiga?
Pritsumehed ei armasta kohe kindlasti sageli väita, et põleng oli lahtise leegiga — paljud põlengud lihtsalt on lahtise leegiga ja paljud ei ole.
Põlemisel on kolm komponenti üheaegselt — põlevaine, hapniku juurdepääs ja temperatuur. Tule kustutamiseks tuleb vähemalt üks kõrvaldada. Leek ise on tule nähtav osa ja hoone korral lahtise leegiga põlemine välistab hapniku juurdepääsu kõrvaldamise võimaluse ning põhiline kustutusmeetod on rohke veega temperatuuri alandamine, sest ka põlevaine eemaldamine on kõrge temperatuuri tõttu sageli välistatud. Lahtise leegiga põlengu puhul on suur kustutusvee vajadus ning kustutustööde tagajärjeks hoonete puhul lisaks tulekahjustustele ka laialdased veekahjustused.
Seekordne “hoone põles lausleegiga” kirjeldab lihtsalt lahtise leegiga põlengu ulatust.
Saad ka oma küsimusele vastus – mis ei põle lahtise leegiga, põleb “kinnise leegiga”. Selline põlemine on näiteks sisepõlemismootoris, raba põleng maapinnas või hoone põlengu puhul näiteks vigasest korstnast tingitud põleng hoone soojusisolatsioonis, kus kustutamiseks saab kasutada tule kolme tingimuse teiste osade eemaldamist, st konstruktsiooni osalise lammutamisega põlevaine eemaldamine, põlemist soodustava õhuliikumise takistamine ja jahutamine. Kaht viimast näiteks süsihappegaasi kustuti abil, mis üheaegselt jahutab ja eemaldab põlengukeskkonnast hapniku.
Lihtstatult on hoonete puhul asi väga lihtne. Lahtise leegiga põleng on välistulekahju, ilma lahtise leegita põleng on sisetulekahju ja välis- ja sisetulekahjusid kustutatakse erinevalt.
Kas üheksa inimese eluase oli kindlustatud?