Kõrvuti teiste maakondadega tegi ka Saaremaa põllumeeste liit maaeluministeeriumile pöördumise, milles palutakse välja kuulutada erakorraline olukord ja maksta võimalusel põllumeestele riigipoolset abi.
Saaremaa põllumeeste liidu juhatuse esimees Tõnu Post märkis juuni lõpus saadetud pöördumises, et juba 2017. aasta sügisel hakkasid liigsed sajud segama koristust, õigeaegset põldude ettevalmistust ja sügiskülvi. Oluliselt vähem suudeti külvata talivilja ja kuna põldudele tekkisid veeloigud, siis osa taliviljast ka hävis.
Sandisti läks ka suviviljadega, sest peale lume sulamist oluliselt vihma ei sadanud ning viimastel külvidel ei tahtnud seeme niiskuse puudusel idaneda.
Nüüd on põua tõttu suviviljade põllud laigulised ja tärkamine väga ebaühtlane, tõusnud viljad ei ole võrsunud või on võrsed kuivanud. Pähik on moodustunud ca 10 cm varre otsa, mis osal põldudest koristamise praktiliselt välistab.
Suviraps osaliselt alles tärkab ja seeme ilmselt ei jõuagi valmida. Hernes ja uba on väga madala kasvuga ja saagikus kujuneb väga väikeseks. Taliviljad on mõnevõrra paremas olukorras, kuid sealgi on paljud põllud laigulised ja saak jääb kesiseks.
jälle põhjus hinda tõsta eksole, teil ei olegi vist kunagi head saagiaastat olnud, sest koguaeg peab vinguma, et saaks aga hinda tõsta :(
Oled sa viimasel ajal näinud, et toiduained oluliselt on kallinenud.Kui bensiin kuu ajaga 20 senti kallineb ei vingu enam keegi aga kui või pakk 10 senti kallim on siis on kisa lahti, võid sööd heal juhul kolm pakki kuus seega väljaminek 30 senti rohkem aga bensiini kulub oluliselt rohkem ühes kuus.
Põllumees ongi sõltuv olulisel määral ilmastikust, saage ükskord sellest aru.
Ei ole mõistlik sinna raha loopida, kus kohast midagi tagasi ei tule. Ei maksusi, ei mingit erilist toodangut, ei looda seal lisaväärtust jne. Sealt ei saagi midagi tulla sest 70% inimestest, kes töötavad selles sektoris ei oma kas üldse mingisustki haridust või eriharidust. Heal juhul mingid täienduskursused. Kuid mida sa täiendada kui vundamenti ei ole. Või pakist veel nii palju, kui see raha anda kaubandusele, siis või oleks kas tasuta poes müügil või lausa makstaks peale, et keegi seda võid ostaks.
Kas see Post peale vingumise ka veel midagi muud oskab?
Artiklis polevinguhaisugi.
Kuidas ei ole, terve see lugu haiseb vingu järele.
2017 oli näituseks hea saagiaasta.
Põllumeestel pole isegi mitte teoreetilist võimalust hindu tõsta, kuna hinnad dikteerivad kokkuostjad, sealhulgas näiteks viljahind kujuneb hoopiski börsil. Linnamees tundub ei suuda selle teadmiseni küündida. Võiks pisutki eelnevalt kodutööd teha enne, kui lahmima kukutakse.
Ja üldsegi – vinguda võivad ainult need, kes põllumehe toodetud toitu ei söö!!!
Eelmisel aastal mandri põllumehed soovisid, et Saaremaa omad ka kirjutaksid alla pöördumisele toetuste saamiseks seoses keerulistele ilmaoludele. Siis need vastu, meil pole häda midagi. Tänavu asi vastupidine, nüüd siis “meestel” ving lahti!
oh jumal tule abi, enamus kommenteerijad ei saa vist ilmaelust üldsegi aru. Põllumajandus on neil nagu lisapudel õlut, et kas ka see juua enne magamaminekut või jätta hommikuks.
Nii on nagu ise teed
Enamus ettevõtlusest on seotud ka riskidega. Põllumajanduses on peamine riskifaktor ilmastik. Kui see ei meeldi, siis loobu, aga kogu aeg on kärss kärnas.
Qle sa post või teivas, vahet pole!
Tahad sa sellest rääkida, nn. riskidest mis teistlaadi ettevõtlust ohustavad ja mida ettevõtja ei oskaks arvestada.
Kas on midagi veel keerulisemat kui ilmastiku ettearvamine.
Sa võid ju ka ajalehe veergudel seda kurta kui raske sul on siis saavad teised ka teada mis riskid on ettevõtlusel teistes valdkondades.
Jah, suured saksad tõllas, väiksed võllas. Potipõllumeestele ei anna keegi rahalist hüvitust kui enda jaoks kasvatatav kartuli- või muu saak jääb kesiseks. Muudkui kergenda rahakotti ja osta neilt, kes on saanud jälle suured toetused…
Lätlastek juba on, tooge sealt maale. Mõntu – Ventspils liin käima ja tooge laevatäite kaupa ja ole jällemüüja
Ei ole idiootlikumat asja maailmas kui Mõntu-Ventspilsi laevaliin.