
UUS SÜSTEEM MEELDIB: Margo Kubjas ütles, et pakendite kodust äraviimine säästab teda suure kotiga avalikes pakendipunktides jäätmetele kohta otsimas käimisest.
Raul Vinni
Kuressaare ja Kudjape piirkonnas hakatakse 1. oktoobrist katsetama pakendite kodudest kokkukogumist. Vastukaaluks kaob suurem osa avalikest pakendikonteineritest.
Saaremaa vallavalitsus koos pakendiorganisatsioonide TVO ja EPR-ega plaanib katsetada Eestis ainulaadset süsteemi, kus pakendite kogumine toimub vaid tekkekohal. Kui mitmes omavalitsuses on olemas nii avalike punktide kui ka kogumisteenus, siis Saaremaal tahetakse esimene neist kaotada. Sisuliselt on see katsetus ja keskkonnaministeerium on juba teinud jäätmeseadusse sellesuunalise muudatusettepaneku. “Kohtkogumine muutub kohustuslikuks nii majapidamistele kui ka pakendiorganisatsioonidele ja avalikest pakendipunktidest jäetakse alles vaid üksikud,” selgitas Saaremaa vallavalitsuse jäätmete peaspetsialist Katrin Koppel.
Testperioodil osutatakse kohtkogumisteenust Kuressaares ja Kudjapel ning see ei ole kohustuslik. Eramajad saavad kasutada pakendikotiteenust ehk siis teenusepakkuja toob kliendile tasuta läbipaistva, umbes 200-liitrise pakendikoti, mille klient täidab pakenditega vastavalt juhisele.”Kokkulepitud päeval pannakse pakendikott oma koduvärava juurde. Pakendikotti ära viies jätab teenusepakkuja sinna uue koti. “Kui pakendid on õigesti kogutud ja kott õigeks ajaks välja pandud, siis klient teenuse eest midagi tasuma ei pea,” selgitas Koppel.
Kortermajadele pakutakse pakendikogumise teenust konteineriga, mida saab rentida või osta. “Tühjendamine toimub tasuta eeldusel, et konteineris on õiged jäätmed,” ütles Koppel. Kui õigesti sorteeritakse, väheneb ka prügikulu.
Tähtis on, et pakend oleks õigesti sorteeritud. “Küll aga küsitakse nn tühisõidutasu siis, kui klient on unustanud pakendikoti või -konteineri välja panna, ning ka siis, kui selles on valed jäätmed,” selgitas ka. See nõue kehtib praegu ka avalike pakendikogumispunktide osas, kuid seda ei täideta. “Valik on samahästi kui anonüümne ja nii satuvadki avalikku pakendikonteinerisse tihtipeale valed jäätmed alates riietest kuni WC-pottideni,” nentis Katrin Koppel.
TVO tegevjuht Kristiina Dreimann ütles, et nemad olid nõus testiga liituma, kuna avalikud konteinerid ei täida eesmärki. “Avalikesse punktidesse tuuakse kõike muud kui puhast pakendijäädet, kastid ajavad üle ja ümbrus on räämas,” rääkis ta. Tema sõnul on tekkekohal kogumine mõistlikum, kuna siis tekib ülevaade jäätmete sisust ja sorteerimise kvaliteedist. Seetõttu oli tingimus, et kohtkogumisel kaotatakse avalikud punktid. Katrin Koppel ütles, et kolmas pakendiorganisatsioon ETO pole kohtkogumisest huvitatud, seega jäävad nende kaheksa pakendipunkti alles. TVO ja EPR-i omad kaovad.
Uue kogumissüsteemi puhul kaob anonüümsus ning sestpeale on pakendid seotud kinnistuga. Koppeli sõnul sõlmitakse lepinguid septembris. Praegu on täpsustamisel veosagedus, kuid kindlasti peab vedu toimuma piisava sagedusega, et kortermajade konteinerid üle ei ajaks. Koppel tõdes ka, et sellise kogumise korral tuleb kogumiskotti tõesti mõnda aega kodus hoida. “Kui kott saab enne äravedu täis, tuleb sellele leida sobiv hoiukoht.”
Saarte Häälega vestelnud Kudjape Mündi tänava elanikud arvasid, et uus süsteem oleks hea. Margo Kubjas märkis, et suuremal perel on vaja tihedamat vedu. Samas oleks see mõistlik, sest praegu on pakenditele koha otsimine avalikes konteinerites vahel tõesti peavalu.
UUS TEENUS
Tänu uuele teenusele saab kodanik ära anda kodu juures kõik oma pakendijäätmed, olenemata materjalist. Kui eramajapidamine kasutab pakendijäätmete üleandmiseks u 200-liitrist pakendikotti, kuid koju on tekkinud ka suured pappkastid, siis ilmselt pole mõttekas neid selle koti sisse panna, vaid need saaks üle anda lahtiselt, kuid kokkupressitult. Küsimusi, mis puudutavad teenuse praktilist poolt, et saaks kõigile osapooltele sobivad tingimused kokku leppida, oodatakse katrin.koppel@saaremaavald.ee.
Ikka ja jälle kerkib küsimus: Milleks ehitati Kudjape jäätmejaam? Miks peavad inimesed kodudes tegema seda tööd, mille jaoks see Jäätmejaam loodi? Tundub, et tegu on vägagi kasumliku tegevusega, kui enne Jäätmejaamast mõõda püüab kasutatud pakendeid jahtida koguni kolm organisatsiooni.
Enne,kui prügivedaja kohale jõuab on linnud,loomad kilekotisr prügi laiali vedanud ja tuul papid laiali lennutanud. Jälle üks läbimõtlemata tegevus!
Ei,see on väga läbi mõeldud! Ükspäev tehakse see teenus sulle lihtsalt tasuliseks ja Koppel saab kuulsaks prügikastide kaotajaks nagu Pihel bussiliikluse Saaremaalt ära kaotas.
Kust mina võtan iga nädal 200-liitrise koti pakendeid, et mitte tühisõidu eest maksta? Kas pean paari kokkuvolditud pappkastiga pool päeva värava taga lumehanges passima, et papp märjaks ei saaks? Palun Taevaisa, et see vallavalitsuses jäätmeveo korraldajatele mõistust annaks.
Äri on äri.
Ka meil suure perena ei ole neile järjepidevalt pakendeid jagada. Lihtsalt ei tarbi selliseid asju.
..omamoodi trahv/maks neile, kes kohaliku panekdamata kaupa tarbivad :D ??
Kas see krdi kilekott seisab sul tänaval,et linnud ,loomad kallal käivad?Tee kui hästi tahes, vingujad vinguvad ikka edasi,No ära siis tassi endale pakendatud kaupa koju, hakka korilaseks !
Tänaval või aia taga,mis vahe sel on?
Kuidas ligund paberi- ja papiläga ära veetakse? Kas töölt vabad päevad ka antakse prügivedaja passimiseks?
.. sa sinna pakendikotti siis paberit ja pappi sokutad
Ma ei sokutagi. Aga kus seda pappi ja paberit hoida kuni ära veetakse. Nüüd viin kohe suurde konteinerisse.
Tuleb Inglismaa süsteem: kolme värvi konteinerid iga majapidamise juurde ja igal nädalal käristad kas pakendi- või sega- või biokonteineri tee äärde. Maksad muidugi sina ja prügiärimehed rikastuvad.
Kes pole veel kuulnud siis prügimaja on tänapäeval normaalne. Viimis sagedus lepitakse igaühega eraldi kokku ,nagu segajäätmete oma. Kes tahab kallist hinda maksta segajäätmete eest võib vana süsteemiga jätkata.
Jutt ei ole ju prügimajast!
Normaalse teenuse korral ongi eramajal eraldi pakendi konteiner, mida tühjendatakse VASTAVALT VAJADUSELE, ning ei ole kohustust regulaarselt prügi tekitamiseks.
Praegu kirjutatakse siin artiklis prügi mittetekitamise eest trahvimisest – see on absurd!
Käsen poon lasen trahvid – see on maffia stiilis äri. Vaja oleks aga lahendusi ja korrektset teenust.
Kus see tyhjendamine vastavalt vajadusele käib?Olen kohustatud iga kuu oma nutsaku aia taha panema,kusjuures nutsakule teevad yks null kassid ja linnud.Hea meelega kasutaksin konteinerit ja vastavalt vajadusele,nt. kord kuus.
Minul käib vastavalt vajadusele aga ma ei ela ka linnas. Tore kui maapiirkondadesse ka selline teenus tuleks, enamus prügi ju pakenditest koosnemki. Aru ma ei saa siin vingujatest. Kui pole seda kilekotti äraviimiseni kuskil hoida siis ära liitu, maksa oma segajäätmete äraviimise eest kui tasuta ei sobi. Ja kuskil pole kirjas, et pead täis koti aia taha panema. Paned niipalju kui sul on, ehk edaspidi kui asi sissetöötand jäetakse sulle värava taha tasuta 10 liitrine kott, saad täis koti siis kindlal päeval värava taha ja süda rahul. Aga ei, ikka ving. Selgelt öeldud, et prooviaeg mis ei kohusta millekski rohkemaks kui teatud ajal koti värava taha panekuks. Raske?
Võsa alt korjad muidugi!Kus siis mujalt saad? Suvel läheb ju kõik sinna,kes tahab viia,sel pole enam konteinerit ja kes ei taha kallist bensiini raisata või polegi autot,viskab võssa.
Kogu selle kirbutsirkuse peale tekib kaks küsimust: KES maksab MINULE selle eest, et teen jäätmejaama tööd, et prügiMAFFIA rikkaks saaks? MILLAL hakatakse VallaViletsuses mõtlema kodanikukeskselt ja PEAGA? Siiani kasutatakse selleks tegevuseks seda kehaosa, mida vastu tooli nühitakse, kui see just prügimafioosode poole urvakil pole…
Kuri on ilmselt kortermaja inimene kes lennutab kõik tekkiva prügi sujuvalt prügikonteinerisse.Kas on raske pakenditaara eraldi panna?
Sa vaeseke pole mingi koll vaid lihtsalt LOLL, kes üritab hiromanti-selgeltnägiat mängida. Paraku oled juba esimesel katsel diskvalifitseeritud – elan eramajas ning keeldun oma õue jäätmejaama filiaaliks muutmast. Sorteerin ka praegu, kuid mitte prügimaffia meeleheaks, vaid ratsionaalsusest seda enam, et päris paljut on võimalik ratsionaalselt ära kasutada. Mafioosodele on aga üks sõnum: tahad prügi – MAKSA, RAISK!
Elan ka nn eramajas ja olen kogu aeg prügi sorteerinud aga pole selle pealegi tulnud et teen seda kellegi meeleheaks.Eh Kollike -Lollike see ju tore et konteinerisse vedamise asemel tullakse sellele staffile koju järgi.Ja kui eramaja siis kusagil kuurinurgas ikka koht leidub kuhu see kott poetada
Kuuri nurgas hakkan sinu jaoks kotikest seepi hoidma, millest saad kuus korra tükikese, hõlbustamaks sul VallaViletsuse ja prügimaffia bossudele p…epugemist.
Vallavalitsuse kavatsus lõhnab korruptsiooni järele. Võib-olla oleks proua Koppelil aeg töökohta vahetada?
Like
Loodetavasti see katse liialt kaua ei kesta. Kas on kusagilt positiivseid näiteid? Kas on asi ikka läbi mõeldud? Hea, et maainimesed on sellest “testist” kõrvale jäetud. Aga pakendikonteinerite süsteemi likvideerimine oleks viga.
Plast igal juhul suurem mure kui paberpakend.
Minu arust on see väga hea mõte! See toimib juba nii mitmeski arenenud riigis ja teeb elu tegelikult lihtsamaks. Kui sorteerima peab kodus nagunii, siis kaob ju edaspidi äraviimise vaev. Tõtt-öelda algul tüütuna tundunud sorteerimine hakkab väikest viisi ära tasuma, sest olmeprügikast jääb poole tühjemaks ja saab väiksema vastu vahetada. Ses osas olen mina küll rahul. Ainsana on veel küsimärk biolaguneva prügi kohta, sest kõike ei saa/taha kodus hunnikusse ladustada.
Arenenud riikides ei ole sellist jama nagu siin plaanitakse.
Arenenud riikides on
1. maja juures eri värvi konteinerid
2. ei riputata kilekotte värava nurka – milline see linn siis prügipäeval välja paistab!!
3. ei trahvita pakendatud kauba mittetarbimise eest.
Viimane on äge äriplaan ju – pere sõidab puhkusele ära ja kohe saab tühisõitude arveid kribada lillegi liigutamata.
Või sõidan kilekoti välja panemise päeval ära – jälle saab tühisõidu arveid kirjutada.
Mina ei näe siin äraveoteenust (nagu arenenud riikides on), näen siin uut maksu prügi mittetekitamise korral.
Teadmata, milliseid “arenenud riike” kommenteerija külastanud on, julgen vastu väita mitme näitega.
Šveits – igale prügiliigile on eri värvi prügikott, mida veetakse eri päevadel. Prügiveo eest maksad juba prügikotti ostes (mis ei ole mitte odav!), seega motivatsioon ka oma jäätmeteket vähendada. Prügiveo päeva hommikul pannakse kotid tänavale.
Saksamaa, Baden-Württembergi liidumaa (ja tõenäoliselt ka mujal) – sama teema, ainult et prügiveo eest makstakse arve alusel. Aga samuti eraldi kotid, mis veopäeva hommikul tänaval.
Belgia, Brüssel – jälle täpselt sama teema. Linn on nii tihe, et kellelgi pole seal ruumigi kolmeks-neljaks erinevaks konteineriks. Veopäeva hommikul kotid tänaval, sh ka biolagunevad jäätmed.
Kes kaitseb vallaelanikke üliaga(oga)rate vallavalitsuse ametnike otsuste eest? Veidi kahtlustäratav on kokkulepe jäätmekäitlusfirmadega….
Kas on tõesti oleks mõistlik, et suur prügiauto kogub kotte ukerdades mõõda kitsaid teid ja tänavaid ja lõhub neid veelgi. Prügiautojuht peab olema ekspert ja teeb kohapeal otsuse: see kott on õieti või valesti komplekteeritud. Valesti komplekteeritud pakendikott jääb tee äärde ju vedelema edasi ja hakkab vaidluste virr-varr pihta. Varem nii, et lähen poodi, võtan ühtlasi oma pakendikotikese ja viin vastavasse konteinerisse. Lahendus: suuremad konteinerid, sagemini tühjendus ja vallaelanike teavitus, mitte küsitav kottidega korje. Samuti avalikud konteinerid turistidele.
Arvan, et otsused, mis vastu võetud valla poolt on head ja järgimist väärt, mille tulemusel peaks kogu protsess muutuma jätkusuutlikumaks ja kontrollitavamaks. Samas ei ole ette näha probleeme, mis esile on kerkinud.
Kas oled proua Koppeli alluv või tema ise?
Katse ja test on paljudel juhtudel vajalikud asjad aga katse või test ilma hüpoteesi ja tulemuste hindamiseta on lihtsalt jama.
Kirjutises ei kajastu miks seda katset tehakse ja seetõttu puudub ka see, kuidas katse tulemusi hinnatakse ning mis sest asjast siis edasi saab, peale selle, et vallavolikogu saab jälle kummitemplit mängida.
Alles neli kuud tagasi jõustas Saaremaa valla volikogu “Saaremaa valla jäätmehoolduseeskirja”, kus üheselt paika pandud, et pakendeid tuleb koguda Saaremaa vallas pakendipunktides olevate pakendikonteinerite kaudu.
https://www.riigiteataja.ee/akt/406042018001
Et asjad saaks toimida, tuleb neil lasta toimida, mitte iga natukese aja järel 180° suunda muuta!
Seda katset hakkab Katrin Koppel läbi viima sellepärast, et valla poolt ei suudeta tagada avalike pakendikonteinerite risustamine olmejäätmetega. Sellepärast lukustati ka konteinerite suured luugid, sest ametnikud ei suutnud korrale kutsuda inimesi, kes neisse olmeprügi pidevalt vedasid. Samas ei suutnud vald tagada nende konteinerite regulaarset või sagedasemat tühjendust, mis oli ilusasti näha JYSK-i juures paiknevate segapakendikonteineritega. Kui varem tühjendas neid firma, kes ei suutnud korda tagada, siis kui plats anti see teise firma kätte, kord saabus momentaalselt, mis näitab süsteemis korralagedust valla poolt. Ärme hakka katsetama, vaid toimiv ja inimestele juba harjunud süsteem tuleks korralikult tööle panna, järelvalve ametnikud peaksid hakkama püüdma prügisokutajaid, peaspetsialist peaks juurde ehitama pakendipunkte, peaks kuulama, mida rahvas arvab ja räägib, mitte omaette nina nohistades tegutsema lollide mõtetega.
Sortija, sõida seenele oma tobeda jutuga.
Isegi silmadel hakkab valus, kui nii haiget teksti lugema pean. Ära väitle kuningaga!
Varsti tuleb LibaVolli ka siia alla kommenteerima, et kõik peab ikka kaldu jne olema.
Mina viskan oma prügi ikka ja alati metsa alla.
Soovitan seda kõigil teha protestiks lolluste vastu. Selle asemel, et muttidele tasuta transporti anda, oleks võinud prügikäitluse teha tasuta inimeste jaoks.
Aeg oleks tulla järgi eterniitidele suurte autodega ja ära viia kodudest, et loodus puhtamaks saaks!
Mõelge sellele, kasvõi mingi tasu eest ega mõni vanemas eas inimesed ei jaksa neid enam tassida linna v kogumispunktidesse.
Lollus jätkub ja kasvab! Midagi siit ju paremaks ei lähe, hullemaks küll! Peremajade gruppidele peaksid olema eraldi konteinerid, et saaks panna sorteeritud prügi õigesti. Sama nii külas kui linnas. Ja tehke see lõpuks juba tasuta teenuseks,kasvõi valla kulul, kui riik ei saa tervikuna hakkama!
Kas keegi teab, kui suur on valla panus eelarvest jäätmemajanduse arendamisse?
kott on läbipaistev ja prügimees siis vaatab läbi koti, kas kõik klapib? kui ei, siis tehakse foto laiali laotatud koti sisust? ja pärast vaidleme? ja kui pole kogunenud pakendit või polnud välja pandud, siis trahvime? nöme pole väää….
Alustada tuleks neist majapidamistest, kellel pole siiani prügiveo lepingut sõlmitud ega ka plaani seda teha. Mõned aastad tagasi oli sel teemal ju suur poleemika ja sunniviisiliselt vabatahtlikult kirjutati prügi äraveo tihedus ette, ähvardades trahviga vms. Kas ees on ootamas sama olukord? Kõigepealt ehk vaataks üle, kellel nüüdseks leping puudu ja peab oma sodi pakendikonteineritesse sokutama ja siis hakkaks vajadusel uut süsteemi ehitama…
Kui me kogu aeg oleme soovinud, et õhusaaste väheneks, siis nüüd paneme funki juurde ja suurendame seda, kui varem käis prügiauto ühe korra prügi järgi, siis nüüd hakkab sõitma teist korda segapakendite järgi. Millisel taaskasutusorganisatsioonil on huvi saada sügisel kuskil maas segapakendi koti kõrval vedelemas läbiligunenud papp-pakendit, aga juu see mõte suurest suvesoojusest. Mis graafikud, miks ma pean koguma pakendit 200 liitrilisse õhukesse pakendikotti, mis suvekuudel haisema hakkab! Miks üks inimene mõtleb mida teised inimesed tegema peavad?
See üleminek või õigemini Katrin Koppeli enda poolt välja mõeldud päästerõngas enda päästmiseks, näitab selgelt, et ei ole tulnud oma tööga toime, mida nüüd kinnitavad taaskasutusorganisatsioonid ise, et see, mis valitseb segapakendikonteineritega on allpool igasugust kriitikat. Kui varem olid avalikud konteinerid kõigile, siis nüüd uue süsteemiga nii enam ei ole, sest osa korjatakse ära ja kui palju neid alles saaremaale jääb, siis seda teab vaid Koppel ise. Vaene turist, või õigemini need tuhanded turistid, kes segapakendeid ostavad, mida need tegema hakkavad, viskavad oma kotikesed sinna kuhu tahavad või tulevad ka neile turisti pakendikonteinerid.
Elan linnast vâljas kortermajas.. kui hullu moodi sorteeriksin peaksin viima pakendid poe juurde konteinerisse..no ma olen aus,et nii kaua kui mu maja juurde neid konteinereid ei paigaldata kuhu sorteeritud prügi panna siis nii kaua ma eraldan oma prügist vaid paberi ja kõik mis ahju panna annab. Ei hakka mina kuskile mingite kottidega jooksma. Minu jaoks on kõik ühed segajäätmed ja nii ongi. Kui vald ei suuda igasse külla normaalseid prügimajasid teha kus oleks kõik konteinerid (klaas,bio,pakend,sega jne) nii kaua pole ka minul aega omada 100 prügikasti toas kuhu kõik eraldada ja jumal teab kuhu vedada.. vot nii !
Arvan et tegelikult on paljudega nii aga nad ei tunnista
Loode Tammikus väikese prügikasti kõrval maas vedelemas kottide kaupa turistiprügi, Uue tänava avalik pakendipunkt vahutab üle ja seda pidevalt, milles probleem?
Samas oleks rahvas huvitatud, millised pakendipunktid likvideeritakse, kui minnakse üle uuele süsteemile, miks sellest spetsialist ei kirjuta!
Kui raskeks võivad need 200 liitrilised pakendikotikesed minna ja kuidas tagab vedaja, et need transpordi käigus katki ei lähe ja kui lähevad, kes selle saasta ära koristab. Kui kauplustes vähendatakse ühekordseid tasuta jagatavaid plastkotikesi, siis milleks on vaja neid mingi uue süsteemiga juurde tekitada, kas seda plasti on veel vähe?
Mul tekib väheke kahtlusi kilekoti samasse kohta asemele jätmine. Hommikul ok viin täiskoti väravataha aga kas ma sealt õhtul saan kilekoti ka kätte? Tuulised ilmad mis saart just oktoobris-novembris valdavad…
Miks peab aia taga olema kilekott??? Kas poleks mõistlikum kasutada konteinerit. See kilekott kistakse ju lindude ja loomade poolt katki. Ja kus ma seda hoian? Absurditeater!
Kui iga suutäis peab pakendatud olema, pole lootustki mõistlikule pakendite kogumisele. Kord aastas, kevadel või sügisel, võiks piirkonniti olla äraviskamiseks mõeldud vanade riiete kogumise konteinerid.
no see on ju täiesti ajulage plaan. eramajades on juba prügikonteinerid ja milleks see jäätmekäitlus jaam siis on üleüldse? nüüd saad trahvi et hoolikalt pakendeid ei sordi ja mingit kotikest prahiga ei täida, TULE TAEVAS APPI. Pealegi, mis on selle inimese nagu pädevuse kvalifikatsioon kes meie prügi sortimise korrektusts hindab? kas riigipoolt
koolitatud ametnik, prügi gestaapo tunnistus taskus?Sellised ametnikud tuleks päeva pealt lahti lasta. No lihtsalt kui ideed ei ole istu nurka ja ole vait. häbi oleks olla selline.
…korrektsus oleneb eesmärgist.
Kas eesmärk on plastiku kogumine või TRAHVIDE KOGUMINE?
Viimasel juhul on ju hästi läbi mõeldud:
– inimene on kodust ära sõitnud – trahv
– või on üldse suvekodu, kus käiakse harva -regulaarne trahv
– unustas koti väravasse tassida – trahv
– ei ole pakendatud kaupa tarbinud ning ei ole midagi ära anda – trahv
Äri missugune.
Trahvid e. “tühivedu” tundub mulle, et ongi palju tulusam ära, kui prügivedu ise…?
Miks peaks lind ja kass tahtma pakendikotti puruks rebida, kui seal on puhas pakend? Nagu läikivad asjad ajavad pöördesse või? Määrdunud pakend ja toidujäätmed ei ole pakendikotti kuuluv kraam, mille kallale elukad kipuvad kilekoti puhul. See on olmeprügi ja see käib prügikonteinerisse.
Keegi ei kohusta liituma pakendikogumise teenusega. See on VABATAHTLIK. Kui on soov toppida kogu majapidamises üle jääv kraam olmeprügikonteinerisse ja selle äraveo eest omast taskust plekkida, jumala eest, laske käia! Terve Nõmme linnaosa Tallinnas ja Pärnu linn annavad oma pakendeid samamoodi värava taga pakendikotiga ära. Seda on mitu korda rohkem inimesi, kui Saaremaal üldse elab. Ei usu, et kõik nad eesotsas süsteemi ellu viinud inimestega debiilikud on nagu enamus kommenteerijaid tundub Kuressaare kontekstis arvavat.
Kas mujal kasutatakse ka 200 liitrilisi pakendikotte?
See sama kui 200 liitrine metallvaat! Kas mujal linnades on likvideeritud selle tõttu avalikke pakendipunkte? Pakendit ei pea pesema, see peab olema mõistlikult puhas! Kui mõni idioot hakkab pakendeid pesema, siis raiskab ta lihtsalt meie kallist puhast joogivett, mida maailmas juba napib!
paistab, et linnarahvas ei taha tasuta prügi ära anda, nad soovivad maksta! Tulge küladesse, maainimesed annavad heal meelel pakendid tasuta ära! leiame nurgakese ka kus seda prügikotti hoida. tegelikult ma hoiaksin seda oma konteineris sest enamus prügi mis konteinerisse läheb ongi plastpakendid. Mina ei viitsi mitte ise oma pakenditega 40 km lähima konteinerini kurnida, seda enam, et see oleks ekstra sõit. paber läheb ahju ja biolagunev kompostiks. Mul polekski vaja prügiautot enam tellida.
Maakohtade pakendikonteinerite sisu on kõige rohkem prügiga reostunud, tekid, vanad riided, jalanõud, madratsid, toidunõud,laste mänguasjad, mähkmed, kalarapped ja kõike muud. Pole kohta Saaremaal, kus peaks 40 km sõitma, et pakendikonteinerini jõuda, see vaid jutuks hea!
Jutt jumalast õige.Enamus majapidamises tekkiv on pakend
Asja käiku minekul tuleks lubada harvemat prügivedu,
sest kord kuus ei saa kahte mahutit küll täis nagu
tiheasustus nõuab.Lõpmatuseni uusi konteinereid osta
ei hakka jõud peale,kord suur siis jälle väiksem.
Pakendiorganisatsioonidele kehtestada ühesugused nõuded
nii tühjendussageduse kui koti suuruse kohta.
A-O https://youtu.be/4hHknBH5Ve0
Nii. Elan ahiküttega kortermajas. Viin nii umbes korra nädalas vähemalt prügi välja, kuuma ilmaga isegi 2× nädalas… ühte kätte võtan olmeprügi, teise pakendikoti, kumbki nii umbes 20-30 liitrised, ja sageli pooltühjad. Kummalgi oma konteiner, kuhu panna. Oli veel ka paberi ja papi konteiner, kuid seda millegipärast enam pole, seega peab ka see prügi minema pakendikonteinerisse.
Kui nüüd hakkan korjama 200 liitrisesse kotti, kui sageli see ära viiakse? Siin on arvatud, et kassid,koerad,varesed ei lõhu neid kotte. Lõhuvad! Sest toidulõhnad jäävad, ja varesed ise juba uudishimust rapeldavad kõik laiali!
Suured prügiautod kitsastel tänavatel, kus tihti ka autod pargivad.., iga värava taga peab auto kinni…,lisaks kulub aeg veel kontrollimisele, kas kott kõlbulik… Ja kui ma lähen hommiku vara tööle ja panen koti värava taha…, kas selleks ajaks kui prügiauto tuleb, on kott oma kohal alles? Tuul, varesed…?
Ostan minimaalselt vähe pakendatud kaupa, seega 20l jagu 200liitrisesse kotti…? Hmm, ka nii võib.
Siinjuures oleks ilmselt oluline, et kõigile jagatakse ka brosüürid, mis prügi kuhu käib.
Olgu, panen pakendisse ka läti klaasist õllepudelid., hulgi ikka ju, ..,huvitav, kas prügimees jaksab seda ka autole tõsta, ilma et katki kott läheks? Klaas ju läheb pakendi alla, olgugi et ka klaasikonteinerid praegu veel eraldi olemas on…
Aga miks ei ole riiete kogumise konteinereid? Kaltsukates müüakse välismaalt toodud riideid, selle asemel et oma riigis kokku korjata…
Ohjah, siim alles küsimist ja segadust tuleb…