Andrei Prii 80: iseseisvusele jah öelnud muhulane

AJAB IKKA KALURITE ASJA: Eelmisel aastal lõi Andrei Prii Orissaare kalureid esindava MTÜ poolt käed tollase vallavanema Vello Runthaliga. Kalurid said sellega järgmiseks 35 aastaks enda käsutusse kohaliku nn Uisusadama.
MAANUS MASING

Muhumaal Mäla külas 5. oktoobril 1938 sündinud Andrei Prii on üks neist, kes 1991. aasta 20. augustil hääletas ENSV ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt.

“See otsus on minu elus olnud väga olulisel kohal, sest seda oli vaja siis teha ja tegutsesin südametunnistuse järgi,” ütles Andrei Prii. “Hirmu ei olnud, kuigi nii mõnigi mees oli pisut endast väljas. Ma ei oska öelda, kas riik on nüüd selline, nagu seda otsust tehes eeldasin. Ega eesmärke siis ei seadnud, peamine oli vabadus, isa oli mul olnud Kaitseliidus ja Saksa sõjaväes ning otsus tuli seega päris kergelt.”

Andrei Prii on lõpetanud Muhus Liiva algkooli, seejärel Tallinna kalatööstusliku merekooli laevajuhtimise erialal ning Tallinna polütehnilise instituudi tööstuse juhtimise ja planeerimise erialal. Aastani 1961 töötas ta kalalaevadel tüürimehena, aastatel 1961–1972 kaptenina. Ta on olnud Hiiu Kaluri ja kalandusliidu aseesimees ja laevatehase direktor ning ka Angola kalandusministri nõuandja.

Aastatel 1989–1990 oli Prii Saare maavolikogu ja selle eestseisuse liige. Aastatel 1968–1988 oli ta NLKP liige, aastast 1990 kuulus Eesti Kristlik-Demokraatlikku Liitu. Aastal 2012 astus Isamaa ja Res Publica Liitu. 2002. aastal sai Andrei Prii Riigivapi V klassi teenetemärgi ja 2006. aastal Riigivapi III klassi teenetemärgi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 504 korda, sh täna 1)