
KATRIN KOPPEL tõdeb, et pakendimahutid ei ole paljudele elanikele piisavalt lähedal ning olemasolevad mahutid on pidevalt ületäitunud.
Foto: MAANUS MASING
Eesti Taaskasutusorganisatsioon (ETO), kelle avalikud pakendikonteinerid Kuressaares pakendite kohtkogumise projekti visa käivitumise tõttu tavapärasest tunduvalt rutem täituvad, soovib sarnaselt kahe teise pakendiorganisatsiooniga samuti üle minna pakendite kohtkogumisele.
ETO juhatuse liige Siret Kivilo esitas Saaremaa vallale nõudmise anda neile sarnaselt OÜ-ga Tootjavastutusorganisatsioon (TVO) ja OÜ-ga Eesti Pakendiringlus (EPR) luba avalik konteinerpark Kuressaares ära kaotada.
Ta märgib, et kohalik omavalitsus, kes kasutab pakendiseadusest tulenevat õigust lubada pakendijäätmete kogumist korraldada tekkekohal kogumisena, peab rakendama seda ühtviisi kõigi taaskasutusorganisatsioonide suhtes või olema veendunud, et selle õiguse kasutamine ei vii taaskasutusorganisatsioonide ebavõrdse kohtlemiseni.
Nüüdseks on aga ilmne, et TVO ja EPR-i avalike konteinerite ärakaotamise järel on märkimisväärselt suurenenud ETO konteinerpargi koormus ning seega on TVO ja EPR-i konteinerpargi ärakaotamine toimunud ETO arvel.
“See on ka igati loogiline, sest vallavalitsuste poolt meile esitatud andmete kohaselt olid TVO ja EPR avaliku konteinerpargi ärakaotamise ajaks sõlminud lepingud vähem kui 10% jäätmevaldajatega. Seega sisuliselt on pakendijäätmete kogumise kohustus Saaremaal täna asetatud ühe organisatsiooni õlule,” tõdes Kivilo.
Seetõttu nõuab ETO kinnitust, et vald lubab ka ETO-l avaliku konteinerpargi ära kaotada ning asuda pakendeid koguma samuti tekkekohas. Konteinerpargi soovib ETO ära kaotada ning kohtkogumisele üle minna hiljemalt 1. jaanuaril 2019.
Pakendite kohtkogumine TVO ja EPR-i poolt käivitus Kuressaares ja Kudjapel 1. oktoobrist. Sellega kaasnes 14 avaliku pakendipunkti likvideerimine Kuressaares oktoobri lõpuks. Alles jäid ETO kaheksa avalikku pakendipunkti, milles viimastel nädalatel on tekkinud ületäitumised.
Vallavalitsuse jäätmete peaspetsialist Katrin Koppel ütles Saarte Häälele, et kohtkogumisteenusega on EPR ja TVO suutnud praeguseks liita 166 eramaja ja 11 kortermaja (kokku 345 korterit) ehk vaid neljandiku likvideeritud pakendipunktide kasutajatest.
“Tekkinud olukorras on ETO pahameel mõistetav. Selle lahendamiseks oleme teinud osapooltele ettepaneku ühise laua taha istuda ja pakendite kogumise tingimustes kokku leppida. Saaremaa vallavalitsus ei soovi ühtegi pakendiorganisatsiooni ebavõrdselt kohelda, mistõttu tahame tekkinud ebavõrdse olukorra võimalikult kiiresti lahendada,” kinnitas ta.
TVO ja EPR-i avalike konteinerite ärakaotamise järel on märkimisväärselt suurenenud ETO konteinerpargi koormus – ja kui ka need ära viiakse, siis suureneb koormus metsa all? Kas seda nad soovivadki?
Tundub, et “spetsialist” ei saa oma tööga hakkama. Sellise jama korraldamise peale oleks pidanud juba ust näitama. Vallas töötavad inimesed peaksid selle eest hea seisma, et kõik toimiks ja sujuks. Jääb mulje, et vallavanem ei ole suutnud oma meeskonda tööle saada. Kahju. Kui avalikud konteinerid kaovad, siis enam prügi ei sorteeri. Punkt.
Inimene peaks olema vaimuhaiglasse sisse kirjutatud, kui ta hakkab prügi pesema.
Tere hommikust! Mida järgmisena? Kas niidetud muru tuleb ka suvel läbi söeluda?
Volli huumorinurk. :)
Kõik see tüli on pika vinnaga, mida pole suudetud siiani lahendada ja on kestnud juba aastaid, nimelt olmeprügi suur osakaal pakendikonteinerites. Ometi Kuressaares korraldatud jäätmevedu toimib juba üle kümne aasta ja kõik peaks korraldatud olema, aga kontroll prügi üle puudub, mis tõelise korra korraldatud veol tagaks. Ametnik pole siin tööl oldud aastatega probleemi suutnud lahendada, arvan, et kaks pakendiorganisatsiooni esitasid vallavalitsusele ultimaatumi, et kui prügi suur kogus pakendikonteinerites ei vähene viiakse konteinerid üldse ära, kompromissiks sai olla vaid kohtkogumine. Paraku liitujaid kohtkogumisega on suhteliselt vähe ja selle põhjusteks on suurelamutel pakendikonteinerite rendihind, harv tühjendussagedus ja tobedad tühisõiduarved, mis peamiselt eramutel, kui pakendikott jääb välja panemata, seda kõike aga ei olnud ühiskasutatavate konteinerite kasutamisel. Nüüd ei jää ka kolmandal organisatsioonil muud üle, kui ka oma konteinerid ära korjata, sest kõik see prügi, mis korraldatud veost järgi jääb, rändab nüüd ETO konteineritesse, lisaks veel hulk pakendeid kahe teise firma poolt ära toodud konteineritest. Käsuliin, mida pidevalt rakendati „käsen, keelan“ enam ei toimi, nüüd peab ametnik, ise valiku tegema, milline see olema saab, jääme huviga ootama.
Küsija
Huvitav, kas paber siis läheb kui metas alla, või kuhu?
Viskasin hommikul autosse kilekoti kümnekonna klaaspurgiga ja oma naiivsuses arvasin, et saan need kuhugi ära anda. Sõitsin terve linna läbi ja no mina ei leia enam kuskilt ühtegi kollast klaastaara kogumise tünni. Vahepeal peatusin Selveri parklas ja surfasin linna kodulehel. Seal kõik kogumiskohtade aadressid üleval, aga mida pole, on konteinerid. Kuhu ma need purgid siis panema pean? Kas ma tõesti pean selleks, et korra paari aasta jooksul klaaspurke ära anda, mingi lepingu sõlmima ja 23 kuud tehakse minu värava taha tühisõite, või viiakse maksumärgita taara ükshaaval ära? Ju ma oma purgid lõpuks muu prügi hulka viskan, mis mul muud üle jääb. See on siis ilmselt pakendite kogumine saarlaste moodi ….
Siit ainus järeldus: metsa alla! Niikaugele oleme siis nüüd jõudnud?!
jätke need avalikud konteinerid ikka alles ja tehke mõned juurdegi, väga mugav süsteem on.
Kui kohalikus valituses ei taheta aru saada teema juurmurest ning ei taheta järgida tervet mõistust, ei tule sealt ka loogilisi töötavaid otsuseid.
Kas need kõikjal vedelema ja tuulega lendlema hakkavad pakendikotikesed on linnapilti ilustavad? Ei.
Kas lumi hakkab neid oma alla talvel matma? Jah.
Kas linnud hakkavad neid lõhkuma? Jah.
Kas nende kilekottide tootmisest tekkiv plastik hakkab LISArisustama meie maakera? Jah.
Kas kohtkogumiseüsteem hakkab rohkem kütet kulutama ja CO2-e tootma(pidurdamise ja kiirendamise kohti tekib tohutult juurde)?Jah.
Kas pakendite pesemisele kuluv mage vesi on kõige enam kaitset vajav maavara? Jah, ja ka sellest ei ole meie saarel mõni teatud kontingent veel aru saanud.
Asjade kulgu vaadates, ei hakkagi vist aru saama.
Kui vaadata tänases lehes olevat päevafotot, siis sitta on linnas palju ning, et oma jalanõusid mitte määrida selle roojaga, siis küsiks, millal hakkab linn kodanikele, kes tahavad linnas jalgsi liigelda jagama kiudkangast ühekordseid sussikesi, mida saab oma jalatsite peale tõmmata. Ikkagi terviselinn ja hoiduks nakatumast!
Millal saabuvad linna juba ammu lubatud konteinerid taaskasutatavate riiete jaoks?
Kallis Koppel.Seleta ÄRA.ET KAS PEAN NÜÜD JUURDE OSTMA VEEL 3 konteinerit.klaasile kilele ja paberile.Õnneks biojäätmed komposteerin ise ära.Aga mingil ajal pead sa vastust andma kavabariigi suurtele ülemustele.et miks on langenud nii tohutult taaskasutatava prügi hulk.MINA PANEN NÜÜD KOGU PRÜGI ÜHTE KONTEINERISSE.
Miks mindi üle uuele korrale? Näha on, et see ei toimi ja prügi satub metsa alla.
Viskan kõik ühte patta :) peaaegu 6 euri kuus maksan segajäätmete eest ja kogu pidu! Ei ole mul tahtmist ja üleliigset kütust mõõda linna maha sõitmiseks ja mingi prügiga jändamiseks. Suht kopp ees sellest prügi jändist juba :)
pakendite kohtkogumine on vaid üks võimalus aga pakendid konteinerisse ära viia- see võimalus peaks ikkagi jääma. Süsteem on juba inimestele selge ja viin millal tahan.
Kui pered, kus kasvab üle 3 lapse hakkavad pakendeid koguma, siis kuhu need pannakse, kuu aja jooksul tekib pakendeid ikka väga üks kott. See aga ei huvita kedagi. Ennem lammutatakse olemasolev ja toimiv süsteem kui uus toimima on hakanud.
Kui ametnik aina segadust külvab, siis tuleks ta oma töökohalt vabastada, miks seda ei tehta või miks seda tehtud pole on, küsimus vallavanemale! Nüüd on võetud inimestelt võimalus oma pakendeid tasuta ära anda kui elad kortermajas, kus pakendikonteinerit ei ole tellitud. Linna teise otsa jalutada oma pakendikotiga, et neid saaks seal kuskil ära panna, ei tekita enam mingit huvi. Miks keegi ei vastuta oma tegude eest, kes juhib seda linna?
Olmeprügi vastuvõtt peaks olema tasuta! Tõstku mõnda maksu selle arvelt, mul savi. Olen näinud riigiametnikku penoplasti põletamas, et euro kokku hoida – debiilsus.
Oleks vaja hùdrosilindriga avalikke kondeinereid, siis ei peaks Prùgimees tùhjasi konteinereid vedama ja raha kùsima iga km eest. Kuivastus on selline konteiner. Selliste konteinerite kasutamine peaks olema lepingus.
läbipaistvad kollased kotid tee ääres on rõvedad. Endine süsteem ju toimis. Miks sinna, kus konteinerid kippusid üle ajama, ei saanud siis lisakonteinereid panna? See oli ju ette teada, et praegune süsteem toimima ei hakka. Pange vähemalt klaasi- ja papikonteinerid kiiremas korras niikauaks tagasi,kuni normaalne süsteem on välja töötatud.
rõvedad on kõik prügikotid ja konteinerid tävaääres, kui nn prügiveopäev on.
On ju tähelepandud,et meie riigis toimub kõik “KILPLASTE MOODI!SEE ON SELLEST ,ET AMETISSE ON PANDUD OMA ALA MITTE TUNDVAD INIMESED(SUGULASED,SÕBRAD JNE)OLI KA KUNAGI ARTIKKEL LEHES ,ET INIMENE EI PEA JUBA POES KINNI MAKSTUD OSTU PUHUL KAKS KORDA MAKSMA PAKENDI EEST.MUL KA KÜSIMUS,MIKS LÕHUTAKSE MEIE RIIGIS TOIMIVAID ASJU,KOGU AEG KATSETATAKSE MIDAGI,LASKE OLLA NORMAALSELT TEGUTSEVAL SÜSTEEMIL.äRGE ÜRITAGE KOGU AEG MUUTA INIMESTE ELU KEERULISEMAKS.tÕESTI,KAS TEILE MEELDIB ROHKEM METSAALUSEID PUHASTADA,ISE TEKITATE SELLISE OLUKORRA.lIHTSALT JUBE TALUDA SEDA ,MILLEGA TEGELETAKSE.PANGE TAGASI NEED KONTEINERID,LIHTSALT ASI ON SELLES,ET TE POLE HOOLSAD NEID TÜHJENDAMA,MUUD EI MIDAGI!LOHAKALT TÜHJENDATE NEID.OOTAN KA TAGASI NEID ÕIGEID KONTEINEREID!!!!
Palun koristage linn juba sellest linnu sõnnikust ära. Mis kasu on kesklinna remondist, kui kõik on sõnnikut täis. See on esimene asi, et tehke oma aknaalune puhtaks, siis alles hakake sorteerimisega tegelema. Mujal linnades käiakse igal hommikul voolava veega tänavad puhtaks, me ikka nagu keskajas.Kahju :(
voolava veega(et siis puhta joogiveega?!)pesta tänavaid?
Ja, millist vett Sa siis wc alla tõmbad?Vihmavett?